Na czym polega praca szklarza?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szklarz to zawód niezwykle wymagający, ale jednocześnie bardzo szlachetny. Wykonująca go osoba powinna się odznaczać doskonale rozwiniętymi zdolnościami manualnymi, dobrym wzrokiem oraz niezłą kondycją fizyczną. Musi być również wystarczająco kreatywna i posiadać choćby przeciętne umiejętności artystyczne. Każdy szklarz zajmuje się przede wszystkim obróbką szkła i wytwarzaniem z tego surowca określonych przedmiotów, wykorzystując w tym celu zarówno liczne narzędzia ręczne, jak i zaawansowane maszyny szklarskie

Zawód nie dla każdego

Większość szklarzy w swojej codziennej pracy najczęściej wykonuje szyby okienne oraz samochodowe, różnej wielkości lustra, a także szklane części mebli. Poza tym montują oni niezbędne elementy, konserwują je, oprawiają tafle szkła w ramy i ozdabiają różnorodne rzeczy specjalnym szkłem dekoracyjnym (z użyciem techniki piaskowania oraz srebrzenia). Czynności podejmowane przez tych fachowców charakteryzują się ogromną precyzją, co ma ogromne znaczenie szczególnie w zadaniach związanych bezpośrednio z przycinaniem, szlifowaniem, wygładzaniem krawędzi, a ponadto nawiercaniem otworów.

Do cięcia, gięcia, hartowania, oznaczania i mocowania szkła wykorzystują zawsze odpowiednie narzędzia, takie jak choćby noże, piły z diamentowymi ostrzami, szlifierki, suwmiarki, kątowniki, wiertarki, zatępiarki, kamienie, przyssawki, napinacze czy wstrzeliwacze. Ze względu na to, że cena maszyny do cięcia szkła i pozostałych zaawansowanych sprzętów nie należy do najniższych, każdy szklarz musi też zadbać o prawidłowe przechowywanie tych elementów. Służą do tego specjalne stojaki, regały metalowe oraz szafy zamykane na klucz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*