Olej silnikowy – jakie ma zadania?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Olej silnikowy jest środkiem smarnym dla silników spalinowych. Olej silnikowy spełnia trzy główne funkcje: smaruje ruchome części, pomaga chłodzić silnik oraz zapobiega przedostawaniu się brudu i zanieczyszczeń do silnika. Olej silnikowy uszczelnia również pierścienie tłokowe i ściany cylindra, zapobiegając przedostawaniu się gazów spalinowych z tłoków do skrzyni korbowej.

Smarowanie 

Smarowanie odbywa się głównie poprzez dwa mechanizmy: smarowanie hydrodynamiczne i smarowanie graniczne. W przypadku smarowania hydrodynamicznego, film olejowy oddziela stałe powierzchnie, utrzymując je w ścisłym kontakcie, co zmniejsza tarcie i zużycie między ruchomymi częściami. W smarowaniu granicznym zastosowane ciśnienie wyciska cienką warstwę oleju na powierzchni punktów styku, co umożliwia kontakt metal-metal bez względnego poślizgu między stykającymi się powierzchniami. Zmniejsza to tarcie i zużycie, a także obniża emisję poprzez zmniejszenie wytwarzania ciepła w tych miejscach.

Chłodzenie 

Chłodzenie uzyskuje się przez odprowadzanie ciepła z silników spalinowych za pomocą krążącego oleju silnikowego, a nie za pomocą pomp wodnych lub chłodnic, jak w silnikach chłodzonych wodą. Zastosowanie oleju silnikowego w obiegu umożliwia chłodzenie poprzez konwekcję, a nie poleganie wyłącznie na przewodzeniu przez powierzchnie metalowe, jak w przypadku silników chłodzonych wodą.

Jeśli chcesz nabyć olej do swojego silnika, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://jd24.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*