Jak można szybko wyleczyć rany ?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rany to problem, z którym każdy z nas ma do czynienia, mniejsze lub większe, spowodowane różnymi czynnikami, będące efektem oparzeń, odmrożeń, odleżyn, a także rany pooperacyjne i drobne ranki spowodowane trądzikiem, wysypką, zwykłe skaleczenia i zadrapania. Niezależnie od rozmiaru i skomplikowania naszej rany chcemy jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia.

Aby rana prawidłowo się goiła musi być przede wszystkim odpowiednio opatrzona. Należy ją oczyścić za pomocą wody lub soli fizjologicznej, a następnie zdezynfekować płynem odkażającym. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie rany, w przypadku niewielkich skaleczeń wystarczy plaster, do większych opatrunek z jałowej gazy.

Żeby przyspieszyć gojenie i ograniczyć powstawanie blizny możemy stosować różne preparaty i żele nakładane miejscowo na ranę np. hydrokaloidy lub preparaty zawierające hialuronian cynku. Skuteczna jest również maść ichtiolowa i środki z wyciągiem z kłącza pięciornika. Warto również odpowiednio nawilżać skórę np. maścią witaminową lub kremami, w których skład wchodzi allantoina albo dekspantenol. Warto pomyśleć również o odpowiedniej diecie, w której nie powinno zabraknąć witamin C, A i E, kwasów omega-3 i witamin z grupy B.

Dobrym sposobem na szybkie wyleczenie ran jest także nowoczesna metoda wykorzystująca utleniające i dezynfekujące właściwości ozonu. Jest to trójatomowa cząsteczka tlenu, która podczas rozpadu uwalnia aktywny tlen dzięki któremu nie tylko dezynfekuje się ranę, ale również dotlenia komórki, których prawidłowe funkcjonowanie i szybka regeneracja są niezbędne do efektywnego gojenia ran. Ozonoterapia pobudza ziarninowanie i poprawia ukrwienie tkanek.

Leczenie ran ozonem, to bardzo skuteczna metoda, z której warto skorzystać w przypadku dużych ran.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*