Jak bezpiecznie podłączyć kable?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja elektryczna daje nam mnóstwo korzyści, jednak prąd może być bardzo niebezpieczny. Dlatego też wszelkie przewodniki będące pod napięciem muszą być poza zasięgiem rąk. Kable należy prowadzić w takich miejscach, by ich przypadkowe uszkodzenie nie było możliwe np. podczas przenoszenia mebli. W tym celu przewody chowa się w ścianach, a jeśli nie ma takiej możliwości, stosuje się uchwyty.

Instalacja w piwnicy

W pomieszczeniach użytkowych, takich jak piwnice, strychy czy garaże, zazwyczaj kabli nie chowa się w ścianach. Są one więc na wierzchu i mogą zostać czymś uszkodzone, jeśli będziemy np. nieostrożnie przenosić duże przedmioty. Dlatego też powinny być solidnie przytwierdzone do ścian, tak by nie zwisały swobodnie, ponieważ to mogłoby zwiększyć ryzyko uszkodzenia. W tym celu najlepiej stosować specjalne uchwyty, takie jak zaprezentowane na poniższej stronie: https://www.bhjanecki.pl/uchwyty-kabli-c-37.html. Można mocować je do podłoża za pomocą gwoździ lub wkrętów, dzięki czemu bez problemu dobierzemy odpowiedni rodzaj do danego podłoża. Sam montaż jest prosty i bez kłopotów możemy go wykonać samodzielnie. Pamiętajmy, aby rozmieścić uchwyty w takiej odległości od siebie, by przewód był zamocowany solidnie.

Dbamy o kolorystykę

Jeżeli chcemy mieć w domu pokój urządzony w stylu industrialnym, to instalacja elektryczna wykonana w sposób natynkowy może być pożądana. Wtedy jednak ważna będzie kolorystyka, która powinna pasować do pozostałych elementów pomieszczenia. Dlatego też można wykorzystać uchwyt kablowy czarny, zamiast najczęściej spotykanego – białego. W handlu dostępne są też wersje w innych kolorach, dzięki czemu dopasujemy je do każdego rodzaju wnętrza. Każdy zapewnia taki sam poziom bezpieczeństwa i solidności, możemy więc wybierać dowolne wersje kolorystyczne. Pamiętajmy jedynie o dobraniu odpowiedniej wielkości samego uchwytu, tak by pasował do niego wybrany przez nas kabel. Bez problemu znajdziemy wersje przeznaczone do najpopularniejszej wielkości przewodów używanych w instalacjach domowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*