Jakie właściwości ma standardowy pendrive?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie jesteśmy zmuszeni do przenoszenia rozmaitych plików i materiałów na ogromne odległości. Jednym z najpopularniejszych sprzętów służących do tego celu jest pendrive, czyli pamięć typu flash, który podłącza się bezpośrednio do portu USB w komputerze lub innym urządzeniu posiadającym tego rodzaju wejście. Obecnie pendrive`y oferują naprawdę dużą przestrzeń na informacje, więc przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczają. Bardziej wymagający mogą natomiast zaopatrzyć się w dyski zewnętrzne SSD.

Pojemność jest kluczowym parametrem

Przeciętny pendrive, posiadający pojemność około 2 GB, jest jak najbardziej odpowiedni do uniwersalnych zastosowań (gromadzenie i przenoszenie dokumentów, zdjęć i mniejszych projektów). Warto jednak zaznaczyć, że na rynku można też znaleźć urządzenia o pojemności zaledwie 256 MB, a na drugim biegunie – aż 256 GB. Za te oferujące największą przestrzeń na dane trzeba zapłacić naprawdę spore pieniądze (nierzadko ponad 2000 zł), dlatego korzystają z nich głównie specjaliści i informatycy.

Najważniejszą właściwością omawianych urządzeń jest możliwość wielokrotnego nagrywania i kasowania danych, dzięki czemu są to idealne nośniki mobilne. Jeśli chodzi o pendrive producent tego typu sprzętu dba również o odpowiednią prędkość zapisu i odczytu informacji – większość obecnie dostępnych modeli charakteryzuje się prędkością na poziomie 15-30 MB/s, co pozwala np. skopiować plik 512 MB w zaledwie około 20 s. Istotnym parametrem omawianego sprzętu jest również materiał obudowy i jej kształt.

Współczesne nośniki są wytrzymałe, ponieważ wykonuje się je z metalu lub aluminium, ewentualnie plastiku z dodatkiem aluminium. Pozwala to użytkować je w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Z kolei kształt należy dobierać względem własnego gustu, ponieważ na rynku są dostępne produkty różnorodne – od klasycznych prostokątnych, przez okrągłe, po pendrive karta kredytowa czy długopis.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*