Czy warto wybudować dom z drewna?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budynki z drewna wracają do mody. Przede wszystkim jest to konsekwencja rozwoju technologicznego. Jednym z czynników, jakie dotąd hamowały rozwój tej gałęzi budownictwa mieszkalnego było powszechne przekonanie, że cegła i beton są trwalsze oraz odporniejsze na uszkodzenia. Jednak konstrukcje z naturalnego tworzywa mogą obecnie cechować się podobnymi lub nawet lepszymi parametrami niż domy murowane. 

Cena, która podlega rynkowym wahaniom

Drewno jako materiał podstawowy ma wiele zalet. Ma również jedną, zasadniczą wadę. Nowoczesne konstrukcje z niego wykonane są o około 10% droższe od standardowych domów murowanych. Można wszakże szukać rozwiązania tego problemu poprzez intensywne poszukiwanie najatrakcyjniejszej oferty, zwłaszcza jeśli dotyczy to budynku letniskowego. Zgodnie z powszechną praktyką, w katalogach przedstawiających domy z drewna producent zamieszcza często zróżnicowane oferty cenowe. 

Najważniejsze zalety

Domy z tego tworzywa kiedyś dominowały w naszym krajobrazie. Wracają do łask, gdyż cechują się dobrymi parametrami. Dobrze skonstruowane potrafią naturalnie izolować od wilgoci i zmiennych temperatur. Zastosowanie grubszych ścian może także zwiększyć zdolność do utrzymania wytworzonego przez ogrzewanie ciepła. Niewątpliwym atutem jest także tempo ich budowy. Postawienie nowego budynku trwa około 4 miesiące, podczas gdy dom murowany wznoszony jest nawet przez 2 lata. Istotnym aspektem jest także kwestia estetyki. Miłośnicy historycznego budownictwa z pewnością postawią na drewno, nawet jeśli konstrukcja jest niezwykle nowatorska. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*