Zalety pelletu i ekogroszku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do niedawna najpopularniejszym materiałem grzewczym był węgiel. Jednak wysoka cena oraz jego niekorzystny wpływ na środowisko (niektóre państwa europejskie wprowadziły całkowity zakaz palenia tym surowcem) sprawiają, że z roku na rok traci on swoją popularność. Jego miejsce zajmują alternatywne materiały, które po prostu okazują się pod wieloma względami lepsze.

Ochrona środowiska, oszczędność, wygoda

Jednym ze wspomnianych materiałów jest pellet, czyli powstające z biomasy trociny w postaci granulek. Jest to produkt w pełni naturalny i czysty, bez żadnych szkodliwych dodatków. Jego czystość polega nie tylko na tym, że nie brudzi rąk (jak w przypadku węgla), ale także podczas jego spalania powstaje tylko niewielka ilość szkodliwego dwutlenku węgla.

Natomiast oczyszczanie pieca z popiołu w przypadku używania pelletu potrzebne jest dużo rzadziej niż przy używaniu innych materiałów grzewczych, gdyż ze spalenia jednej tony pelletu powstaje mniej niż 1% popiołu czy ok. 5-8kg. Niewątpliwą zaletą pelletu jest również jego niska cena, dużo niższa od ceny gazu czy oleju opałowego, oraz łatwa dostępność, wynikająca z istnienia wielu lokalnych zakładów, zajmujących się jego produkcją.

Inną alternatywą dla węgla jest powstający z niego ekogroszek. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj paliwa stałego, przyjaznego środowisku. Powstaje on wyłącznie z wysokokalorycznego węgla zawierającego niski poziom siarki oraz małej zawartości wody i niepalnych substancji, dzięki czemu w wyniku spalania wytwarza dużo niższą ilość dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.

Jest to niedrogi materiał grzewczy, charakteryzujący się wysoką jakością i wydajnością – pali się długo i tym samym wytwarza dużą ilość ciepła. Podobnie jak pellet, również nie wytwarza dużej ilości popiołu, przez co nie jest konieczne częste czyszczenie pieca. Ekogroszek znajdziemy zarówno w każdym składzie węgla, jak i w ofercie firm, zajmujących się dystrybucją wyłącznie ekologicznych materiałów grzewczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*