Oznakowanie i bezpieczeństwo w rejonach zakrętów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakręty to miejsca, które w niektórych przypadkach mogą być bardzo niebezpieczne dla kierowców. Dlatego też miejsca tego typu muszą być odpowiednio oznakowane. Czyni się to przede wszystkim poprzez ustawienie odpowiednich znaków ostrzegawczych, które występują w kodeksie ruchu drogowego. W dzisiejszym poradniku dowiemy się jakie znaki można spotkać w okolicach niebezpiecznych zakrętów oraz jak powinniśmy na nie zareagować. Wiedza ta będzie bardzo ważna zarówno dla świeżych kierowców, jak również dla starszych.

Ostrzeżenia o niebezpiecznych zakrętach

Należy pamiętać, że oznaczenie zakrętów które mogą być niebezpieczne musi występować jedynie poza obszarem zabudowanym. W mieście, gdzie prędkość jest ograniczona przepisami ogólnymi, takiego oznakowania być nie musi. Jeżeli więc wyjedziemy poza miasto, zauważymy przede wszystkim takie znaki jak niebezpieczny zakręt w prawo bądź w lewo. Są to znaki mające żółte tło oraz czarny piktogram wskazujący kierunek zakrętu. Istnieją również znaki ostrzegające o serii takich zakrętów występujących bezpośrednio po sobie. Wtedy pierwszy z nich wskazuje dodatkowo kierunek najbliższego zakrętu.

Uważajmy na tor jazdy

Aby ułatwić kierowcom jazdę po zakrętach, stosuje się też oznakowanie poziome. Są to linie malowane na drodze, które w nocy odbijają światło reflektorów, ułatwiając nam prowadzenie auta w zakręcie. Dzięki temu możemy w porę ocenić jak ciasny jest łuk drogi oraz jaka będzie bezpieczna prędkość. Ta często jest dodatkowo ograniczona poprzez znak pionowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*