Opieka nad przewlekle chorym w domu i asortyment środków codziennego użytku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opieka nad osobą przewlekle chorą, zwłaszcza niesamodzielną lub leżącą wymaga czasu, zaangażowania oraz odpowiedniego zaplecza medyczno-higienicznego. Dotyczy to zarówno doświadczonego personelu medycznego, jak i członków rodziny, którzy podjęli się opieki nad przewlekle chorym. Znajomość kilku podstawowych zasad oraz prawidłowo dobrane środki pielęgnacyjne pozwalają bezproblemowo wykonać niezbędne czynności higieniczne, począwszy od codziennej toalety, a na zmianie opatrunków skończywszy.

Wsparcie na każdej płaszczyźnie

Opieka nad przewlekle chorym dla wielu osób może okazać się nie lada wyzwaniem. Największą barierą okazuje się w tym przypadku poczucie bezradności i lęk przed nieznanym. Choroba bliskiej osoby może zdezorganizować życie całej rodziny, dlatego też warto przygotować się do tego typu przedsięwzięcia, ustalając plan całodobowej opieki oraz organizując niezbędne zaplecze medyczne i toaletowo-pielęgnacyjne.
W niezbędniku opiekuna osoby przewlekle chorej nie może zabraknąć środków opatrunkowych, w szczególności gazików, plastrów i bandaży. Przydadzą się również strzykawki jednorazowe, a jeśli chory otrzymuje kroplówki – również wenflon. Co prawda założenie wenflonu to zadanie, które może realizować wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie medyczne, czyli opiekun medyczny, pielęgniarka lub lekarz. Warto jednak posiadać podstawową wiedzę na temat tych rozwiązań i sygnalizować ewentualne nieprawidłowości.

Kolejną kwestią są preparaty do pielęgnacji ciała. Standardowe środki toaletowe mogą okazać się nieodpowiednie dla zmęczonej chorobą skóry, dlatego też – z myślą o osobach przewlekle chorych – stworzone zostały kosmetyki i środki pielęgnacyjne, które są delikatne i skuteczne jednocześnie. Przykładem może być tutaj marka OPI. W jej ofercie znaleźć można najwyższej jakości kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji stóp, dłoni i paznokci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*