Najważniejsze parametry opon

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aby wybrać odpowiednie opony do naszego samochodu oraz stylu jazdy, warto znać podstawowe parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Są one zawsze wypisane na brzegu opony, ale wykorzystuje się do tego specjalne oznaczenia. Żeby móc je skutecznie odczytać, musimy wiedzieć jak to zrobić.

Co odczytamy z opisu opony?

Pierwszym istotnym elementem jest wielkość opony. Do jej odczytania służą trzy liczby, które określają kolejno: szerokość ogumienia w milimetrach, profil oraz średnicę felgi. Dobranie odpowiedniej wielkości opon do naszego pojazdu jest bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku może następować tarcie i szybsze zużywanie się gumy.

Kolejnym istotnym parametrem jest sezon, na który przeznaczony jest opona. Tutaj możemy trafić na trzy rodzaje ogumienia: zimowe, letnie albo całoroczne. W przypadku zimowych oznaczenie musi brzmieć 3PMSF, bo taki jest wymóg instytucji dbających o bezpieczeństwo. W przypadku dwóch kolejnych rodzajów oznaczenia mogą różnić się w zależności od producenta.

Musimy także zwrócić uwagę na indeks prędkości. Określa on maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się samochód wyposażony w dane opony. Jest on określany za pomocą jednej litery i należy się stosować do przeznaczenia opony, jeśli chcemy zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym parametrem jest indeks nośności. Określa on maksymalne obciążenie opony przy jej największej dopuszczalnej prędkości. Jest to szczególnie istotne w przypadku samochodów dostawczych, ale nie powinniśmy parametru zupełnie ignorować jeżdżąc osobówką.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*