Jak rysować mangę? Poradnik dla początkujących

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pod pojęciem mangi kryje się szeroka gama japońskich komiksów. Wśród nich odnajdziesz rozmaite gatunki: romans, okruchy życia, horror, fantasy, science fiction – wymieniać można bez końca. Każdego rysownika określa się mianem mangaki – również i Ty możesz nim zostać.

Od czego zacząć?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem mangi, w pierwszej kolejności pomyśl o zaopatrzeniu się w niezbędne przybory: szkicownik i pióro do rysowania. A później… po prostu rysuj. Możesz wzorować się na swoich ulubionych dziełach, szukając postaci przedstawionych w różnych pozach, rozmaitych obiektów czy elementów tła. Pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza, a każdy rysunek (nawet ten przekopiowany z użyciem kalki) sprawia, że Twoja ręka nabiera wprawy i coraz pewniej trzyma pióro do rysowania.

Przydatne wskazówki

Podczas odwzorowywania czy samodzielnego tworzenia postaci, staraj się zwracać szczególną uwagę na emocje – odgrywają one niezmiernie ważną rolę w mandze. Uczucia są widoczne nie tylko w twarzy, ale także w całej sylwetce. Możesz więc studiować różne pozy, rysować rozmaite grymasy bohaterów i eksperymentować z wyrazem ich oczu. Aby zachować odpowiednie proporcje, zacznij od narysowania całego ciała postaci, a dopiero później jej twarzy. Ćwicz też przedstawianie dłoni i stóp – wielu artystów przyznaje, że to jedne z trudniejszych elementów do narysowania. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji do tworzenia, możesz poszukać lekcji grupowych lub po prostu środowiska innych, początkujących rysowników. Eksperymentuj z kreską, szukaj swojego stylu. Jednocześnie pozostań otwarty na krytykę – to właśnie ona pozwoli ci się rozwijać i stawać coraz lepszym mangaką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*