Kule ortopedyczne są konstrukcjami niezbędnymi do codziennego funkcjonowania zarówno osobom niepełnosprawnych fizycznie, jak i tym, którzy jedynie wymagają tymczasowego wsparcia w trakcie dochodzenia do sprawności po różnych urazach czy zabiegach. Wybór konkretnego modelu tego urządzenia w dużej mierze zależy od rodzaju schorzenia, kondycji pacjenta i jego osobistych preferencji. Co istotne, istnieje możliwość wynajęcia kul, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić. Taką usługę oferuje m.in.ta firma: http://www.wsrmila.pl/.
Na rynku są dostępne kule łokciowe oraz pachowe, przy czym w większości przypadków lepiej sprawdzają się te pierwsze. Drugie są natomiast zalecane w sytuacji, gdy pacjent ma niesprawne dłonie i nie jest w stanie się na nich opierać lub chwycić nimi kuli. Kluczowym parametrem jest również wysokość sprzętu, który może posiadać regulację skokową (stopniową – co 2,5 cm) albo teleskopową. Z oczywistych względów to drugie rozwiązanie jest bardziej wygodne, bo pozwala perfekcyjnie dostosować wysokość do wzrostu konkretnego człowieka. W sklepach wypożyczymy też specjalne kule ortopedyczne dla dzieci. Oto inne istotne czynniki decydujące o wyborze:
– wytrzymałość – standardowy sprzęt utrzymuje pacjenta o maksymalnej wadze 130 kg; pozostałe osoby muszą składać zamówienia indywidualne
– waga samej kuli – większość jest wykonywana z aluminium i ma nie więcej niż 800 g, choć są też dostępne specjalne, wyjątkowo lekkie modele
– rodzaj uchwytu – w przypadku trwałego kalectwa zaleca się wybieranie kul z uchwytem miękkim (gumowym), natomiast w sytuacji chwilowego korzystania z urządzenia lepszy może się okazać uchwyt twardy (plastikowy, ewentualnie drewniany)
– typ obejmy – zamknięty (zabudowany) lub otwarty; tutaj wiele zależy od preferencji danej osoby