Kaseta rowerowa – co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kaseta rowerowa jest jedną z najbardziej istotnych części rowerowych. To właśnie ona dba o odpowiednią ilość przełożeń oraz przerzutek, które pozwalają nam na bardziej wydajną oraz bezpieczną jazdę.

Kasety montowane są na tylnym kole i powinny posiadać średnio od 3 do 11 przełożeń – choć w sportach zawodowych spotkać się można z i 12 przełożeniami. W zależności od półki cenowej którą wybraliśmy zębatki stworzone są z aluminium – wybór najtańszy i najmniej wytrzymały – stali, a nawet tytanu, który zapewnia niezwykłą solidność i wytrzymałość w najbardziej ekstremalnych warunkach. Większość producentów tworzy kasety rowerowe w sposób podobny, rozstaw i kształt zębów wygląda u większości standardowo. Jeśli chodzi o samą ilość zębów występujących w zębatkach to najczęściej spotkać się można z 11 w ich najmniejszych odpowiednikach, a z maksymalną ilością 36 w większych. Co warte zapamiętania, im mniejsze rozmiary prezentować będzie nasza tylna zębatka, tym większą prędkość rider będzie w stanie uzyskać. Z kolei w drugą stronę, im większa będzie, tym rower prezentować się będzie wolniej, jednak uzyskamy dzięki temu lepszą równowagę w piaszczystym i grząskim terenie.

Podczas zakupu lub wymiany kasety warto zadbać o to, aby współgrała ona z łańcuchem rowerowym. Te obie części przez cały czas ze sobą współpracują, zatem ważne jest zadbanie o ich jak najbardziej wydajną pracę. Aktualnie jedną z lepszych kaset na rynku rowerowym jest cs hg500 – ten produkt firmy Shimano prezentuje najwyższe standardy oraz precyzję wykonania i działania.

Sprawdź ofertę w sklepie z częściami rowerowymi, np. Virtual Bike.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*