Do czego służą spawarki?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spawanie to powszechnie stosowany sposób łączenia metalowych elementów. Łączenie odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanego spoiwa występującego w formie elektrod lub drutu spawalniczego. Po dotknięciu elektrodą lub drutem metalowego materiału wytwarza się łuk elektryczny. Dzięki wysokiej temperaturze zarówno spoiwo, jak i materiał zaczynają się topić, tworząc po zastygnięciu trwałe łączenie.

Obecnie korzysta się z kilku technologii spawania. Każda z nich wymaga zastosowania innych urządzeń. Do amatorskich i profesjonalnych zastosowań wykorzystuje się spawarki MMA. Coraz większą popularnością cieszy się technologia łączenia materiałów MIG/MAG. Do tworzenia najwyższej jakości połączeń wykorzystuje się spawarki TIG, które wymagają podłączenia butli z gazem.


Zastosowanie różnych rodzajów spawarek


Wśród urządzeń wykorzystujących technologię MMA wyróżnić można spawarki transformatorowe, inwertorowe oraz tzw. prostowniki spawalnicze. Pierwsze z wymienionych urządzeń wykorzystywane są zarówno w domowych warsztatach, jak i przemyśle stoczniowym. Proste urządzenia o niewielkiej wydajności pozwalają na łączenie cienkich blach i lekkich konstrukcji metalowych. Duże prostowniki spawalnicze zasilane prądem stałym pozwalają na łączenie grubszych materiałów.

Urządzenia korzystające z technologii MIG/MAG przeznaczone są do łączenia różnego rodzaju metali w tym aluminium. Półautomaty spawalnicze nazywane potocznie migomatami użytkowane są zarówno przez amatorów, jak i zawodowych spawaczy. Do spawania aluminium i stali wysokostopowych używa się spawarek TIG. W technologii TIG korzysta się z elektrod nietopliwych, które nie zużywają się w trakcie pracy. Urządzenia te stosowane są m.in. w spawaniu artystycznym.

Artykuł przygotowany we współpracy z Profimarket.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*