Diagnostyka w weterynarii – kiedy i jakie badania warto wykonać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Weterynaria jest nauką lekarską zajmującą się opieką i leczeniem zwierząt. Diagnostyka w medycynie jest bardzo ważnym narzędziem pracy. Bez dokładnej analizy badań diagnostycznych żaden lekarz weterynarii nie może postawić stuprocentowej diagnozy zwierzęciu. To właśnie dzięki diagnostyce weterynaryjnej mamy możliwość postawienia diagnozy, a w konsekwencji dobrać odpowiednie leczenie do danego przypadku. 

Kiedy należy zgłosić się na badania diagnostyczne ze zwierzakiem?

Najważniejszą rzeczą w postawieniu odpowiedniej diagnozy u zwierzęcia jest jego wnikliwa obserwacja. Jeżeli nasze zwierzę zmienia nagle swoje zachowanie sprawiając, że zaczynamy się niepokoić, powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii. Objawy i zmiany zachowania mogą być różnorakie, począwszy od ospałości, wymiotów, biegunek, aż po te mniej oczywiste jak nadmierne pragnienie czy dłuższy sen.

Jakie badania warto wykonać?

W zależności od objawów oraz indywidualnego przypadku, w diagnostyce weterynaryjnej wykonuje się szereg badań. Szczegółowe opisy badań można znaleźć na stronie internetowej https://www.argenta.com.pl/Diagnostyka-weterynaryjna.

Profilaktycznie (raz w roku) powinno wykonywać się u swoich zwierząt podstawowe badania. Należą do nich badania krwi, dzięki którym dowiadujemy się czy narządy wewnętrzne dobrze pracują. Kolejnym ważnym badaniem diagnostycznym jest badanie moczu i kału. Zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii jakie badania potrzebuje nasz pupil, tak by była możliwość postawienia mu dobrej diagnozy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*