Za pomocą jakich narzędzi ratuje się osoby poszkodowane w wypadku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda akcja przeprowadzana w celu ratowania życia lub zdrowia musi przebiegać w miarę możliwości szybko i sprawnie. Podstawą udanej akcji ratowniczej jest zgrany zespół i odpowiedni sprzęt. Jadąc do wypadku, każdy strażak w swoim podstawowym wyposażeniu posiada toporek, wkrętak, klucz oraz nóż. Te narzędzia wykorzystywane są do rozcięcia pasów, ubrań lub innych rzeczy ograniczających ofiarę. Ważne, aby sprzęt ten był nabywany w profesjonalnych sklepach, takich jak np. http://safetech.net.pl/.

Specjalistyczny sprzęt

Każdy z wozów strażackich posiada spore zaplecze narzędziowe, które umożliwia wydostanie poszkodowanego z pojazdu. Składa się na nie między innymi zestaw hydrauliczny zawierający: nożyce różnej wielkości, cylindry rozpierające. Często też wykorzystuje się nożyco-rozpieracz (np. tego typu http://safetech.net.pl/produkty-kategoria/nozyco-rozpieracz/), który posiada wszechstronne zastosowanie.

Narzędzia te cechują się dużą siłą i pozwalają na rozcinanie blach i elementów pojazdu lub elementów otoczenia. Sprzęt ten musi być serwisowany i niezawodny, gdyż podczas akcji każda minuta zwłoki decyduje o życiu poszkodowanego. Ponadto, ratownicy korzystają z narzędzi do bezpiecznego usuwania szyb, zabezpieczania poduszek bezpieczeństwa, osłon dla osób poszkodowanych.

Często również podczas wypadków używane są piły szablaste, elementy stabilizacji, kliny oraz pokrowce, które osłaniają ostre krawędzie. W zależności od rodzaju wypadku zespół decyduje jakie urządzenia mogą być potrzebne do wydobycia poszkodowanego. Wszystkie narzędzia, które według uznania ratowników są potrzebne, złożone są w strefie działania i gotowe do użycia. Pozwala to na uniknięcie chaosu i zaoszczędzenie cennego czasu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*