Speedcubing dla początkujących – od jakich kostek warto zacząć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba każdy próbował kiedyś układać kostkę Rubika, najczęściej z bardzo różnym skutkiem. Okazuje się, że istnieją osoby, które układają je na czas i w ten sposób rywalizują ze sobą. Speedcubing to coraz popularniejsza forma rozrywki dla fanów zagadek logicznych. Jak rozpocząć swoją karierę z szybkim układaniem kostek i jakie są ich poszczególne rodzaje? 

Rady dla początkujących 

Okazuje się, że speedcubing nie jest wcale spontanicznym przesuwaniem poszczególnych pól. Ograniczona liczba możliwości ruchu spowodowała, że powstało mnóstwo sposobów układania takiej kostki. Z czasem poprawia się też technikę, dzięki czemu pewne ruchu dokonują się automatycznie. Warto zacząć od jednej metody i próbować niej, aż do osiągnięcia perfekcji. Naukę uczenia się algorytmów można rozpocząć przykładowo od metody Fridricha. 

Od jakich kostek rozpocząć? 

Tradycyjna kostka złożona z sześciu ścian 3×3 jest co prawda najpopularniejsza, ale fani speedcubingu lubią też eksperymentować z innymi jej rodzajami. Kostki Qiyi przykładowo nie przypominają jedynie sześcianów, ale mogą mieć też ściany trójkątne. Różne są także figury z kolorami, które występują jako trapezy czy równoległoboki.

Na sam początek warto spróbować z tradycyjną kostką, a potem zwiększać sobie ilość pól. Ściana 3×3 może być z czasem zastąpiona przez tą 4×4. Po dojściu do perfekcji można przenieść się na 5×5, 6×6, a nawet 7×7. Dla każdej z nich istnieją osobne metody postępowania, dlatego przejście do coraz trudniejszych modeli nie będzie wcale proste. Niektóre schematy są jednak w miarę podobne, dlatego nie zaczyna się w pełni od zera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*