Kryteria wyboru szamba do domu

Kryteria wyboru szamba do domu

Danny Meneses/pexels.com

Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa nowego domu na obszarze, gdzie nie mamy dostępu do kanalizacji miejskiej, nastręcza pewnych trudności. Musimy bowiem dodatkowo wykonać zbiornik na ścieki, czyli tak zwane szambo. Będzie się ono znajdować w ogrodzie, pod powierzchnią gruntu. Ważnymi parametrami, które trzeba ustalić jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, jest budulec oraz pojemność. W poniższym poradniku próbujemy podpowiedzieć jakimi kryteriami należy się kierować, by wykonać odpowiedni zbiornik.

Materiał budowlany

Szambo najczęściej przyjmuje formę cylindrycznego zbiornika, można więc do tego celu wykorzystać gotowe prefabrykaty. Wiele firm, z których usług możemy w tym zakresie skorzystać, wykorzystuje odpowiednio wyprofilowane betonowe kręgi. Dzięki temu ścian nie trzeba wylewać na miejscu, co znacznie skraca czas pracy. Pojemność będzie zależeć zarówno od średnicy kręgów, jak tego ile ich zastosujemy. Doświadczenie uczy, że najbardziej trwałe są właśnie szamba betonowe Warszawa wciąż posiada domostwa, które nie podłączyły się do miejskiej kanalizacji, a eksploatowane przez nie zbiorniki na ścieki mają sporo ponad pół wieku.

Rozmiar szamba

Gdy wiemy już jakiego materiału budowlanego jest najlepiej użyć w przypadku domowego szamba, musimy teraz określić jego pojemność. Zazwyczaj przyjmuje się, że jedna dorosła osoba zużywa 150 litrów wody dziennie, a więc produkuje tyle samo ścieków. Można wobec tego założyć, że miesięcznie wyprodukuje około 4500 litrów nieczystości. Wystarczy teraz przemnożyć tą wartość przez liczbę osób w rodzinie, a dowiemy się jak duże powinno być nasze szambo Kielce mają oczywiście firmy, które wszystkie obliczenia mogą wykonać za nas. Wtedy na pewno nie dojdzie do żadnej pomyłki, która mogłaby spowodować, że zbiornik będzie zbyt szybko się zapełniał.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*