Osoba niewidoma – jak można jej ułatwić poruszanie się po mieście?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niewidome i słabowidzące każdego dnia zmagają się z wieloma trudnościami. Poruszanie się po mieście, które nie sprawia większości z nas żadnej trudności, dla osób z dysfunkcjami wzroku może być nie lada wyzwaniem. W jaki sposób można je ułatwić? W jakie gadżety warto zainwestować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Gadżety i akcesoria dla osób niewidomych

Jednym ze sposobów poruszania się osób niewidomych w przestrzeni publicznej, jest wykorzystanie białej, długiej laski. Trzymana w ręku osoby z dysfunkcją wzorku, może być niezwykle pomocna w badaniu podłoża. Dzięki temu możliwe jest wykrycie miejsc niebezpiecznych, takich jak krawężniki czy dziury w drodze. Aby możliwe było sprawne poruszanie się po mieście, konieczny jest odpowiedni trening pod okiem nauczyciela orientacji przestrzennej.

W celu ułatwienia przemieszczania się warto zainwestować w nawigację dla niewidomych. Urządzenie to znajdziemy m.in. na stronie http://sklep.altix.pl/pl/navieye-nawigacja-dla-niewidomych. Jest to nie tylko GPS, lecz także sprzęt pełniący wiele innych funkcji: może być kalendarzem, notatnikiem, kompasem, a nawet odtwarzaczem MP3. Dzięki niemu samodzielne poruszanie się osoby niewidzącej i niedowidzącej będzie o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze.

 Inne akcesoria, które mogą okazać się nieocenione to zegarek mówiący, czy też urządzenie lektorskie. Pierwsze z nich pozwoli zorientować się w czasie, drugie zaś- umożliwi odczytanie informacji zawartych na ulotkach, broszurach czy plakatach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*