Szklarz to zawód niezwykle wymagający, ale jednocześnie bardzo szlachetny. Wykonująca go osoba powinna się odznaczać doskonale rozwiniętymi zdolnościami manualnymi, dobrym wzrokiem oraz niezłą kondycją fizyczną. Musi być również wystarczająco kreatywna i posiadać choćby przeciętne umiejętności artystyczne. Każdy szklarz zajmuje się przede wszystkim obróbką szkła i wytwarzaniem z tego surowca określonych przedmiotów, wykorzystując w tym celu zarówno liczne narzędzia ręczne, jak i zaawansowane maszyny szklarskie.
Większość szklarzy w swojej codziennej pracy najczęściej wykonuje szyby okienne oraz samochodowe, różnej wielkości lustra, a także szklane części mebli. Poza tym montują oni niezbędne elementy, konserwują je, oprawiają tafle szkła w ramy i ozdabiają różnorodne rzeczy specjalnym szkłem dekoracyjnym (z użyciem techniki piaskowania oraz srebrzenia). Czynności podejmowane przez tych fachowców charakteryzują się ogromną precyzją, co ma ogromne znaczenie szczególnie w zadaniach związanych bezpośrednio z przycinaniem, szlifowaniem, wygładzaniem krawędzi, a ponadto nawiercaniem otworów.
Do cięcia, gięcia, hartowania, oznaczania i mocowania szkła wykorzystują zawsze odpowiednie narzędzia, takie jak choćby noże, piły z diamentowymi ostrzami, szlifierki, suwmiarki, kątowniki, wiertarki, zatępiarki, kamienie, przyssawki, napinacze czy wstrzeliwacze. Ze względu na to, że cena maszyny do cięcia szkła i pozostałych zaawansowanych sprzętów nie należy do najniższych, każdy szklarz musi też zadbać o prawidłowe przechowywanie tych elementów. Służą do tego specjalne stojaki, regały metalowe oraz szafy zamykane na klucz.