Kratki wentylacyjne – w jakich pomieszczeniach muszą być zamontowane?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych jest wyjątkowo istotna i ważna. Dzięki niej czujemy się lepiej, ponieważ oddychamy cały czas świeżym powietrzem. Dodatkowo dwutlenek węgla, który jest produktem naszego oddychania, ale również pracy np. palników gazowych na kuchence, zostaje szybko usunięty poza budynek. Sprawdzamy w których pomieszczeniach muszą być zamontowane kratki, dzięki którym możliwe będzie usuwanie zużytego powietrza.

Kuchnia i łazienka

Przede wszystkim kratka musi być obecna w pomieszczeniu kuchni, a także łazienki. W ten sposób możliwe będzie usuwanie produktów spalania gazu, który ma miejsce w przypadku kuchni gazowej, a także gdy mamy piecyk na gaz w łazience. Dodatkowa kratka może być też umieszczona w toalecie, jeżeli znajduje się ona w oddzielnym pomieszczeniu, w przypadku naszego mieszkania. Jeżeli jednak nie chcemy, to w pomieszczeniu toalety nie musimy stosować odrębnej kratki, ponieważ nie zobowiązuje nas do tego prawo budowlane.

Pomieszczenia użytkowe

Oprócz wyżej wymienionych, wentylacja jest obowiązkowa również w pomieszczeniach takich jak kotłownia. Jeżeli budynek ogrzewany jest węglem bądź gazem i w kotłowni lub piwnicy znajduje się piec, musi być tam również wentylacja. W tym przypadku dobrze sprawdzają się np. kratki wentylacyjne metalowe Producent dopuszcza ich używanie zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak również w użytkowych. Dzięki sprawnie działającej wentylacji unikamy ryzyka wydostania się tlenku węgla na pomieszczenia mieszkalne, co mogłoby mieć tragiczne skutki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*