Tworzywa sztuczne to materiały wykonane z polimerów niewystępujących naturalnie lub występujących, ale zmodyfikowanych przez człowieka. Ich odmienne charakterystyki chemiczna i fizyczna sprawiają, iż muszą być one w odpowiedni sposób obrabiane. Zatem, jakimi materiałami obrabia się różnego rodzaju tworzywa sztuczne? W jaki sposób materiały te muszą być zabezpieczone przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych?
Aluminium, z którego wykonane jest większość narzędzi obrabiających, jest bardzo wrażliwe na działanie kwasów oraz proces utleniania. Co za tym idzie, wskazane jest odpowiednie jego zabezpieczenie. Najczęściej, a zarazem najprościej można tego dokonać, pokrywając aluminium powłokami innych, bardziej odpornych metali. Przykładem takiego procesu może być anodowanie aluminium. Więcej o tej technologii można przeczytać między innymi na stronie internetowej https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/.
Oczywiście, anodowanie to nie jedyny, a z pewnością nie najtańszy sposób na zabezpieczenie powłok aluminiowych. Równie chętnie wykorzystywaną technologią jest miedziowanie aluminium. Na czym polega ten proces? Tak więc aluminium metodą chemiczną lub też galwaniczną pokrywa się cienką warstwą miedzi, która sprawia, iż jego powierzchnia staje się o wiele bardziej odporna. Co warte jednak zaznaczenia, biorąc pod uwagę dużą plastyczność takowej powłoki, zabezpieczenie takie powinno być wielomateriałowe (na przykład miedziano-niklowe).