Dlaczego wymiana opon jest ważna

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana opon sezonowa i nie tylko

Regularna wymiana ogumienia w samochodzie jest ważna, ponieważ opony w istotny sposób decydują o poziomie bezpieczeństwa podczas jazdy. Wysokiej jakości ogumienie wpływa jednocześnie na komfort jazdy, przyczepność samochodu oraz długość drogi hamowania. Używając prostego porównania, można stwierdzić, że opony są dla samochodu tym, czym buty dla człowieka. Każdy człowiek wie, że inne buty nosi się latem, a inne zimą. Podobnie jest z oponami. Opony letnie wytwarzane są z twardej gumy, która jest odporna na wysokie temperatury. Ogumienie zimowe powstaje z miękkiej mieszanki i ma głęboki bieżnik, który skutecznie odprowadza błoto, śnieg i wodę.

Użytkując opony, warto pamiętać, że jak wszystko, mają one określoną żywotność. Stare ogumienie trzeba wymieniać nawet wtedy, gdy nie nosi ono istotnych śladów zużycia. Guma, z której wykonane są opony, po kilku latach użytkowania parcieje, dlatego jeżdżenie na starych oponach jest niebezpieczne i ryzykowne.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon

Wymianę opon można przeprowadzać samodzielnie pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednim sprzętem. Potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni klucz, sprężarka do pompowania opon oraz podnośnik samochodowy. Jeśli chodzi o podnośniki samochodowe to najlepiej sięgnąć po urządzenia hydrauliczne, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. W przypadku osób, które nie mają doświadczenia w wymianie opon lepiej odwiedzić wulkanizatora. Specjalistyczne warsztaty posiadają odpowiednie narzędzia do wulkanizacji opon, dzięki czemu wymiana czterech kół zajmuje kilkanaście minut.

Wymieniając ogumienie, warto zwrócić uwagę na prawidłowy poziom ciśnienia, a także odpowiednie wyważenie kół. Odpowiednio napompowane i wyważone opony nie tylko zapewniają lepszy komfort jazdy, ale dodatkowo wolniej się zużywają. Kupując ogumienie najlepiej sięgać po nowe modele. Zwykle, nawet tańsze modele nowych opon są lepsze od opon używanych niewiadomego pochodzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*