Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Inwestycje w nieruchomości to bardzo poważna sprawa, które wymaga wielu przemyśleń. Jest to duży wydatek, wpływający potem w wymierny sposób na codzienne życie. Kluczową decyzją jest wybór między dopiero powstającym mieszkaniem, a takim z drugiej ręki. Czy warto zdecydować się na ten pierwszy wariant? 

Większe możliwości

Często kluczowym czynnikiem jest cena, natomiast w praktyce rynek wtórny a pierwotny to dość spore różnice, które dotyczą różnych aspektów. Dla wielu osób wybierających mieszkanie od dewelopera, kluczowe jest po prostu to, iż jest to w pełni nowe lokum, osadzone w nowoczesnym budynku. Bycie pierwszym właścicielem wiąże się z pewnym prestiżem, a do tego będzie bardzo ważne, jeśli w przyszłości dojdzie do odsprzedaży lokalu, gdyż ten będzie wtedy atrakcyjny dla potencjalnych nabywców. Niezwykle istotna jest też swoboda względem urządzenia wnętrza. Dostępne są miejsca, które można wykończyć według własnej wizji. Osoby, które nie czują się w tym najlepiej, mogą z kolei skorzystać z dodatkowych pakietów, dzięki którym firma deweloperska odda im mieszkanie gotowe do wprowadzenia się. Na rynku pierwotnym panuje również większy wybór, gdyż takich obiektów mieszkalnych jest po prostu więcej niż tych sprzedawanych przez poprzednich właścicieli. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? 

Ostatnim etapem przed wprowadzeniem się do mieszkania z rynku pierwotnego, jest spotkanie się na miejscu z deweloperem i przy takim odbiorze technicznym mieszkania, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Niektóre firmy mogą wprowadzać klientów w błąd, więc należy upewnić się czy odbierane lokum spełnia wszystkie określone wymagania. Z pewnością warto sprawdzić pion ścian oraz kąty między nimi, a sufitem i podłogą – powinny być proste. Koniecznie trzeba zweryfikować szczelność okien i prawidłowe podłączenie wszelkich instalacji. Brak wykrycia ewentualnych defektów, może być potem źródłem problemów z użytkowaniem mieszkania, więc wszelkie uchybienia powinno się odnotować podczas samego odbioru. W przeciwnym razie deweloper może potem uchylać się od dokonania ewentualnych zmian. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*