Jakie uprawnienia potrzebne są do rejsu czarterowego?

Jakie uprawnienia potrzebne są do rejsu czarterowego?

cottonbro/pexels.com

Hobby & relaks i wypoczynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu z nas marzy o tym, by podczas wakacji przeżyć prawdziwą morską przygodę. Jest to na pewno dużo ciekawsza opcja spędzenia urlopu niż udawanie się po raz kolejny do hotelu i piesze wycieczki na plażę szlakiem turystycznym. Pytanie brzmi, czy do wypożyczenia jachtu potrzebne są jakieś uprawnienia? Jeśli chcemy płynąć nim samodzielnie, są one wymagane, jednak gdy wynajmiemy sternika, czyli fachowo skippera – niekoniecznie. Poprowadzi on dla nas jacht, dzięki czemu my możemy skupić się na czerpaniu przyjemności z wakacji.

Są jeszcze inne plusy takiego rozwiązania. Wyobraźmy sobie czarter jachtów na Madagaskarze – wynajęty szyper dużo lepiej orientuje się w pływaniu na tamtych wodach, dzięki czemu będzie z pewnością znał najlepsze trasy, na których spotkamy wiele zapierających dech w piersi widoków. Będzie wiedział, do jakich portów przybić na noc, żeby spełniały nasze wakacyjne oczekiwania. No i oczywiście taka osoba zdejmuje nam z głowy obowiązek samodzielnego sterowania jachtem, co u niektórych urodzonych przywódców wywołać może niemały stres.

Jeśli chcemy być samodzielni

Jeśli jednak pragniemy poczuć się kapitanem, potrzebujemy odpowiednich dokumentów. Na przykład czarter jachtów w Chorwacji wymaga od nas posiadania patentu sternika albo jachtowego sternika morskiego. Ponadto potrzebne są uprawnienia do obsługi stacji VHF. Jest to niezbędne minimum konieczne do sterowania jachtem. Należy jednak pamiętać, że niektóre firmy czarterowe zastrzegają sobie prawo do sprawdzenia naszych umiejętności i być może będziemy musieli przygotować się na mały egzamin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*