Jakie śruby są dostępne w sklepach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Śruba to nic innego, jak gwintowany element wykorzystywany do łączenia wszelkich budulców i konstrukcji ze stali, drewna czy innych materiałów. Tego typu produkty stosuje się w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, a nawet lotnictwie. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów śrub, które różnią się między sobą zarówno rozmiarem (czyli długością oraz średnicą), jak i kształtem (formą tzw. łba lub trzpienia). Jedną z najczęściej spotykanych jest sześciokątna śruba z niepełnym gwintem, odznaczająca się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Niepozorne elementy, od których tak wiele zależy

Podstawowa i zdecydowanie najpopularniejsza klasyfikacja dotyczy podziału śrub z uwzględnieniem ich budowy. Chodzi przede wszystkim o różnice w kształcie łba lub trzpienia, ewentualnie zakończenia. Pamiętajmy bowiem o tym, że każda śruba została zaprojektowana w taki sposób, aby jak najlepiej poradzić sobie w trakcie łączenia konkretnego tworzywa lub konstrukcji. Oto śruby powszechnie dostępne w naszych sklepach:

– calowe – stosowane najczęściej w branży hydraulicznej i serwisowej, głównie do łączenia części metalowych

– oczkowe z tzw. uchem – w swojej budowie posiadają specyficzne oczko, którego zadaniem jest chwycenie określonego elementu (m.in. modele montowane w autach do holowania lub na pomostach do cumowania łodzi i statków)

– z łbem sześciokątnym – wyjątkowo wytrzymałe, używa się ich w wielu maszynach o sporych gabarytach, gdzie istnieją duże obciążenia elementów konstrukcyjnych

– z łbem stożkowym – wykorzystywane tam, gdzie śruba nie powinna wystawać ponad daną płaszczyznę (m.in. meble, zawiasy); specyficzną odmianą jest śruba din 605 z podsadzeniem, używana w maszynach rolniczych, budowlanych czy ogrodowych

– skrzydełkowe – zwane też motylkowymi, stosowane do łączenia elementów rzadko eksploatowanych

– bez łba – składają się jedynie z gwintu i zamiast łba mają specjalne gniazdo imbusowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*