Jakie oświetlenie jest wymagane w pojazdach ciężarowych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody ciężarowe wykorzystywane w transporcie drogowym pokonują setki tysięcy kilometrów zarówno w dzień, jak i w nocy. W celu poprawy bezpieczeństwa montuje się w nich różnego rodzaju oświetlenie, które wpływa na poprawę widoczności na drodze. Zasady dotyczące stosowania świateł uregulowane są przepisami.

Podstawowe oświetlenie ciężarówki

Samochód ciężarowy podobnie jak każdy inny pojazd musi być wyposażony w światła mijania, drogowe oraz pozycyjne zamontowane w reflektorach przednich. Z tyłu znaleźć lampy pozycyjne, przeciwmgielne, sygnalizujące hamowanie lub cofanie. W nowoczesnych ciężarówkach zwykle montuje się reflektory ksenonowe lub ledowe. Zarówno jedne, jak i drugie dają jasne światło, poprawiając w ten sposób widoczność na drodze. W ostatnim czasie popularne stało się także montowanie świateł do jazdy dziennej, opartych na technologii LED. Ich zaletą jest niski pobór energii, długa żywotność, a także znakomita odporność na wstrząsy i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Światła dodatkowe i obrysowe

Przyglądając się oświetleniu do samochodów ciężarowych, można dostrzec, że niektóre modele są wyposażone w dalekosiężne reflektory umieszczone na górze kabiny. Tego rodzaju lampy świetnie sprawdzają się podczas nocnej jazdy po nieoświetlonej i nieuczęszczanej trasie. W takich reflektorach zwykle montuje się żarówki halogenowe, które dają silny strumień światła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochody ciężarowe muszą być także wyposażone w tzw. światła obrysowe. Oświetlenie to umieszczane jest na górnych krawędziach kabiny oraz z tyłu naczepy. Te niewielkie światełka ułatwiają jazdę innym użytkownikom drogi, pozwalając szybko zidentyfikować ciężarówkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*