Jak zutylizować stary samochód?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wcześniej czy później okres użyteczności każdego samochodu dobiega końca. Bywa, że auto, którym jeździliśmy ma 15-18, a nawet 20 lat i pomimo wielkiego sentymentu, jakim go obdarzamy nie nadaje się już do jazdy. Co wówczas należy z nim zrobić? Pomimo że bardzo trudno jest nam się z tym pogodzić, auto należy zezłomować. Jak zrobić to prawidłowo i o czym pamiętać? O tym piszemy poniżej.

Obowiązek złomowania jest uregulowany prawnie

Jest to o tyle istotne, gdyż wielokrotnie stare auta bywają porzucane w lasach, lub w innych odludnych miejscach. Niestety, ale takie postępowania jest nielegalne. Poza tym nie możemy wówczas wyrejestrować auta i otrzymać zwolnienia z konieczności płacenia niezbędnego ubezpieczenia. Złomowanie jest usługą jak wiele innych i podlega określonym przepisom, które warto znać.

Jak się przygotować do zezłomowania auta?

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego punktu z uprawnieniami do świadczenia tego typu usług. Jeśli mieszkamy w województwie zachodnio-pomorskim i chcemy wykonać złomowanie aut Szczecin jest miejscem, w którym bez problemu znajdziemy takie serwisy. Przed planowaną wizytą warto zadzwonić i upewnić się, czy otrzymamy od pracownika złomowiska stosowne zaświadczenie o likwidacji auta i unieważnieniu jego dokumentów. Jeśli tak, należy tylko dostarczyć auto na miejsce. Jako właściciel samochodu musimy przedstawić dokumenty poświadczające, że jest ono naszą własnością. W tym celu przedstawiamy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu auta i dowód osobisty. Na tej podstawie pracownik może bez obaw przystąpić do złomowania pojazdu.

Jakie kroki należy podjąć po zezłomowaniu?

Po zakończeniu złomowania czeka nas jeszcze wizyta w wydziale komunikacji i złożenie wniosku o wyrejestrowaniu pojazdu. Mamy na to 30 dni od daty otrzymania zaświadczenia z punktu złomowania aut o unieważnieniu dokumentów. Do wniosku dołączamy zaświadczenie ze złomowiska. W tym momencie po zarejestrowaniu wniosku auto znika z ewidencji i w świetle prawa przestaje istnieć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*