Badania elektryczne – jakie są rodzaje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Testy elektryczne to proces, który pomaga określić stan układu lub urządzenia elektrycznego. Testy są zwykle wykonywane w celu zapewnienia, że system jest bezpieczny i działa prawidłowo. Istnieje kilka różnych rodzajów testów elektrycznych, każdy skierowany do różnych części systemu elektrycznego lub urządzenia. Oto kilka najbardziej popularnych rodzajów:

Rezystancja

Testy rezystancji mierzą opór elektryczny w obiekcie lub materiale. Ten test może być używany do znalezienia wad w okablowaniu budynku lub wadliwych materiałów, takich jak izolacja. Pokazuje również, czy dwa obiekty są połączone ze sobą, czy też oddzielone materiałem izolacyjnym.

Konduktancja 

Testy przewodności mierzą, jak łatwo prąd przepływa przez coś – zwykle przez przewód – mierząc, ile prądu przechodzi przez niego, gdy napięcie (ciśnienie) jest przyłożone na jego końcach. Ten test jest powszechnie stosowany do wykrywania zwarć w przewodach, które mogą spowodować pożar, jeśli nie zostaną naprawione.

Kapacytancja

Testy pojemnościowe mierzą, ile ładunku może być przechowywane na powierzchni obiektu, zanim zostanie rozładowany do ziemi (a przynajmniej tak było, gdy kondensatory były wykonane z rzeczywistych kondensatorów). Obecnie, testery pojemności wykorzystują oprogramowanie do symulacji zachowania kondensatorów i zapewniają podobne wyniki, ale nie są one tak wiarygodne jak starsze modele, które faktycznie wykorzystywały prawdziwe kondensatory do celów testowych.

Jeśli chcesz poznać szczegóły, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://inelt.pl/pomiary-badania-elektryczne/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*