Jak zaprojektować ekologiczny dom?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach osoby decydujące się na wybudowanie własnego domu mogą korzystać z wielu nowoczesnych i praktycznych rozwiązań. Wiele z nich jest związanych z ekologią, w końcu coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie człowieka na środowisko naturalne. Które z nich są najbardziej opłacalne w dłuższej perspektywie?

Oszczędność i ekologia

Wykorzystanie ekologicznych rozwiązań nie tylko jest korzystne dla środowiska, ale też jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Jedną z dostępnych opcji są panele słoneczne, montowane na dachu budynku. Kumulują one energię słoneczną i zamieniają ją na prąd, który następnie z pomocą specjalnego systemu trafia do naszych gniazdek.

Panele słoneczne w Poznaniu montuje wiele firm, usługa jest przeważnie kompleksowa. Wykonawcy zajmują się montażem paneli, a także służą pomocą w otrzymaniu dofinansowania. Lokalne samorządy wspierają bowiem inicjatywy ekologiczne, dlatego możemy otrzymać całkiem sporą dotację.

Fotowoltaika na dachu zwróci nam się w przeciągu dekady, po tym okresie nasze rachunki za prąd będą symboliczne. Również rachunki za wodę możemy płacić znacznie niższe, wystarczy w swoim domu wykorzystać zbiornik na wodę deszczową. Umieszcza się go w piwnicy, a następnie podłącza do sieci niewielkich kanalików, które z jednej strony zbierają wodę, z drugiej rozprowadzają ją do obiegi. Poza tym ciekawym rozwiązaniem będzie również system wentylacji z odzyskiem ciepła, którego wdrożenie zwróci się z nawiązką po upływie zaledwie kilku lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*