Jak zachować się podczas pożaru – co należy wiedzieć i skąd czerpać wiedzę?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce każdego roku gasi się tysiące pożarów, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą zagrozić zdrowiu czy nawet życiu wielu ludzi. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które może nieść za sobą ogromne szkody. To właśnie dlatego każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak zachować się w takim przypadku. Nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć.

Podstawowe kroki w razie wybuchu pożaru

W przypadku wybuchu pożaru niezwykle ważne jest natychmiastowe podjęcie właściwych czynności. Tak naprawdę liczy się wtedy dosłownie każda sekunda. Kroki, jakie należy podjąć to:

– niezwłoczne zaalarmowanie wszystkich osób znajdujących się w strefie zagrożenia,

– wezwanie straży pożarnej – mimo że sytuacja jest niebezpieczna, postarajmy się zachować jak największy spokój, który z pewnością ułatwi udzielenie pomocy,

– w miarę możliwości rozpoczęcie gaszenia ognia podręcznym sprzętem gaśniczym,

– udzielenie pomocy osobom zagrożonym i sprawne opuszczenie budynku poprzez kierowanie się zgodnie z oznakowaniem najbliższego wyjścia ewakuacyjnego.

Należy również pamiętać, że podczas wybuchu pożaru absolutnie nie należy korzystać z windy, w której ze względu na dym czy ogień można utknąć. Jeżeli nie ma możliwości wyjścia z budynku, udajmy się do bezpiecznego pomieszczenia (najlepiej z oknem) i szczelnie zamknij drzwi, aby dym nie przedostawał się do środka.

Aby zniwelować szansę na wybuch paniki podczas takiego wydarzenia, zaleca się zaznajomić pracowników z najważniejszymi procedurami na przykład poprzez specjalne szkolenia PPOŻ Warszawa jest natomiast miastem, gdzie takie kursy stoją na bardzo wysokim poziomie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*