Jak wygląda międzynarodowy transport pojazdów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Transport samochodów różni się od przewożenia innego rodzaju mienia albo osób. Firmy odpowiedzialne za tego typu usługę muszą dysponować odpowiednią flotą, jak i prowadzić stosowną dokumentację, zwłaszcza gdy przewóz odbywa się na arenie międzynarodowej. Czego wymaga transport busów, jak i samochodów osobowych? Jakie warunki musi spełnić przewoźnik?

Aspekty formalne i praktyczne

Firmy transportowe podkreślają istotę formalnej strony ich pracy. Jeśli transportowany samochód przekracza granicę Unii Europejskiej, zazwyczaj konieczne jest przedstawienie listu przewozowego CMR oraz zlecenia (które potwierdza, że  przewoźnik został upoważniony do odbioru pojazdu). W niektórych przypadkach podpisuje się również dokument określany orderem lub bonem, który pełni identyczną funkcję, jak wspomniane zlecenie. Jest bardzo istotny w przypadku transportu międzynarodowego. Kiedy auto sprowadzane jest spoza Unii Europejskiej, to należy przedstawić dokumenty celne. Pomocne są również kopie dowodu rejestracyjnego oraz w wypadku świeżo zakupionych pojazdów- faktury.

Co do samego przejazdu, to odbywa się na różne sposoby. Jednym z popularnych autotransporterów jest laweta, która mieści od jednego do dwóch samochodów. W przypadku pojazdów o większych gabarytach używa się lohry, które mieszczą nawet do dwunastu samochodów. Każdy pojazd musi być właściwie zabezpieczony, zazwyczaj przy pomocy pasów i klinów. Szczegółową ofertę tego typu usługi można sprawdzić pod poniższym linkiem: http://teul.pl/transport-miedzynarodowy/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*