Jak działają poidła dla kur?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Poidło to pojemnik, w którym przechowuje się wodę dla kurcząt. Istnieje kilka różnych typów poideł, w zależności od tego, do czego chcesz ich używać.

Jak działają?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje poideł dla kur: grawitacyjne i syfonowe. Poidła syfonowe są proste, ale wymagają dodatkowych instalacji i pomp, co zwiększa koszty i złożoność. Poidła grawitacyjne wymagają jedynie grawitacji do przemieszczania wody przez system.

Główną zaletą stosowania poidła dla kur jest to, że zapewnia ono wodę dla Twoich kurcząt przez cały dzień. Zmniejsza to ilość czasu, jaką trzeba poświęcić na uzupełnianie wody w miskach.

Poidła grawitacyjne dla kur

W systemie poideł grawitacyjnych dla kur, znajduje się mały zbiornik, który mieści kilka litrów wody (zazwyczaj 2-3). Rura łączy ten zbiornik z wylotem w kurniku, do którego kury mają dostęp stojąc na platformie lub grzędach obok. Gdy kurczęta piją z tego wylotu, ich ciężar ciągnie w dół zbiornik, powodując napływ większej ilości wody, aż do jego ponownego napełnienia.

Poidła syfonowe

Poidła syfonowe są podobne do poideł grawitacyjnych, z tą różnicą, że do przemieszczania wody przez system używają syfonu. Syfon jest najprostszym rodzajem systemu pojenia dla kurcząt. Tego typu poidło składa się z pojemnika, w którym znajduje się woda, rurki i podajnika. Na samym dole mają duży zbiornik, który mieści wodę i zapewnia ciśnienie dla systemu. Sam syfon składa się z dwóch długich plastikowych rurek, jedna wewnątrz drugiej. Zewnętrzna rurka jest przymocowana do podstawy i ma w sobie otwór, przez który przepływa woda ze zbiornika. Wewnętrzna rurka zwisa w dół i to z niej piją kurczęta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*