Jak działa agregat i kiedy z niego korzystać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa i zasada działania agregatu

Żeby urządzenia elektryczne mogły działać, trzeba je podłączyć do źródła zasilania. W warunkach miejskich źródło zasilania stanowi sieć elektryczna. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie ma dostępu do sieci? Wtedy pomocne okazują się agregaty prądotwórcze.To urządzenia mechaniczne wyposażone w silnik spalinowy zasilany benzyną lub olejem napędowym. Po uruchomieniu agregat zaczyna przetwarzać energię mechaniczną w energię elektryczną.

Pracujący silnik wprawia w ruch uzwojony stojan, który zaczyna wytwarzać prąd. Na podobnej zasadzie co agregat, działa alternator stosowany w silnikach samochodowych. W zależności od ilości uzwojenia wyróżnić można agregaty jednofazowe lub trójfazowe. Za pomocą tych pierwszych możliwie jest wytworzenie napięcia 230 V. Drugie z wymienionych umożliwiają uzyskanie napięcia nawet 400 V.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które można kupić lub wynająć. Znakomicie sprawdzają się przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, gdy dostęp do energii elektrycznej z publicznej sieci zostanie nieoczekiwanie przerwany. Prądnice wykorzystywane są m.in. w takich miejscach jak szpitale, gdzie stałe zasilanie jest niezbędne. Z urządzeń tych korzystają również budowlańcy. Agregaty wynajem to hasło, które można często spotkać m.in. w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.

Warto wiedzieć, że istnieje również wypożyczalnia agregatów prądotwórczych w Łodzi, która obsługuje przede wszystkim ekipy filmowe. Przenośne urządzenia umieszczone na przyczepie lub samochodzie ciężarowym zapewniają dostęp do energii elektrycznej w każdych warunkach. Dzięki agregatom możliwe jest uruchomienie mikrofonów, świateł oraz kamer np.w czasie kręcenia zdjęć plenerowych do filmów lub seriali.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*