Doniczki – nowoczesne rodzaje, które pasują do wielu ogród

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli zależy nam na posiadaniu pięknego ogrodu, musimy zadbać o obecność właściwych dekoracji. Na szczególną uwagę zasługują donice ogrodowe. Pozwalają one w prosty sposób podkreślić stylistykę aranżacyjną naszego ogródka. W sklepach znajdziemy wiele produktów, różniących się między sobą pod każdym względem. Z tego powodu wybór właściwego modelu może sprawić nam trochę trudności. Najlepiej jest zdecydować się na donice Lechuza lub podobne produkty. Cechują się one nie tylko wysoką jakością wykonania, ale również nowoczesnym designem. Co więcej, z uwagi na swój uniwersalny charakter, równie dobrze sprawdzą się w różnie urządzonych ogrodach. Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie naszej przestrzeni, warto zaopatrzyć się w kilka takich doniczek.

Najpopularniejsze typy doniczek ogrodowych

Modele wykonane z drewna szczególnie dobrze komponują się z roślinami, które chcemy umieścić w naszym ogrodzie. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać donice różnych rozmiarów. Należy jednak pamiętać, że takie doniczki muszą być regularnie konserwowane. Także ich wnętrze warto zabezpieczyć przy użyciu folii. W ten sposób uchronimy drewno przed kontaktem z wilgotną ziemią. Takie elementy dekoracyjne warto korzystać razem z drewnianymi meblami ogrodowymi. Niestety takie produkty są stosunkowo drogie.

Tańszą alternatywą będą donice plastikowe. Na tle konkurencji wyróżniają się bogatą paletą kolorów. Ponadto, są bardzo lekkie, dzięki czemu znacznie łatwiej przyjdzie nam przenosić rośliny. Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich jakość wykonania. Gorsze modele są podatne na odbarwianie się pod wpływem promieni słonecznych. Z łatwością dojdzie do powstawania zarysowań na ich powierzchni. Tani plastik będzie wykruszał się w wyniku działania niskich temperatur. Wszystko to sprawia, że wyłącznie plastikowe donice z wysokiej jakości materiału nadają się do użycia w ogrodzie. O ile możemy przy ich pomocy elegancki ozdobić przestrzeń, inne materiały będą bardziej estetycznym rozwiązaniem.

Trudno o bardziej stabilne i masywne donice niż te wykonane z betonu. Oczywiście w ich przypadku nie ma mowy o mobilności roślin. Należy je używać wyłącznie do zastosowania stacjonarnego. Cechują się prosta i surową formą oraz wysoką odpornością na działania warunków atmosferycznych. Nie straszne im praktycznie żadne uszkodzenia mechaniczne i nie musimy ich zabezpieczać na zimę. Wszystko to sprawia, że takie donice stosunkowo rzadko używa się do dekorowania domów jednorodzinnych. Z drugiej strony ich użycie pozwoli nam stworzyć ciekawą aranżację ogrodową.

Jeżeli chodzi o nowoczesne materiały, z których może powstać wysokiej jakości doniczka technorattan niezaprzeczalnie zasługuje na wzmiankę. Dzięki niemu uzyskujemy lekki i elegancki produkt, który sprawdza się szczególnie dobrze w roli estetycznej osłonki. Nie straszna mu ani nadmierna wilgoć, ani intensywne działanie promieni słonecznych. Z wyglądu technorattan imituje naturalne włókna rattanowe. W porównaniu z nimi jest jednak o wiele wytrzymalszy. Doskonale będzie pasował do ogrodowej roślinności i pozwoli uzyskać nam estetyczną aranżację ogrodu. Ewentualnie możemy zdecydować się na doniczki ceramiczne lub metalowe.  Oba rozwiązania mają swoje zalety i właściwy wybór zależy od wybranego przez nas stylu dekoracyjnego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*