Czym się charakteryzuje automatyka przemysłowa?

Czym się charakteryzuje automatyka przemysłowa?

cottonbro/pexels.com

Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Automatyka przemysłowa to dziedzina zajmująca się pełną automatyzacją zarówno procesów produkcyjnych, jak i technologicznych. Charakterystyczne dla niej rozwiązania można obecnie spotkać w większości zakładów oraz przedsiębiorstw. Kluczowym celem ich stosowania jest ograniczenie roli pierwiastka ludzkiego, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i czasu. Bardzo wiele przydatnych części, maszyn i podzespołów znajdziemy w tym specjalistycznym sklepie: https://automatyka.elstat.com.pl/k1156,chlodzenie-grzanie-wilgotnosc-grzejniki.html.  

Innowacyjne technologie to podstawa istnienia przemysłu

Podstawowym zadaniem automatyki przemysłowej jest ułatwienie oraz znaczne przyspieszenie całego procesu produkcyjnego – np. zamiast kilku dni wytwarzanie jakiegoś wyrobu trwa kilka godzin. Niekiedy redukuje ona niemal do minimum konieczność zatrudniania ludzi, co skutkuje sporymi oszczędnościami, a także umożliwia pełniejszą kontrolę nad produkcją. Duże znaczenie ma również fakt, że automatyka przemysłowa obejmuje maszyny i urządzenia, które są niezwykle precyzyjne i zapobiegają wypadkom w pracy, co zwiększa bezpieczeństwo obsługujących je pracowników. Do głównych rozwiązań w tym zakresie zaliczamy m.in.:

  • skomplikowane linie produkcyjne, montażowe i pakujące 
  • systemy paletyzujące i prasy
  • pojedyncze maszyny oraz roboty 
  • sprzęty pomiarowe – takie jak czujniki, wskaźniki, rejestratory czy przetworniki
  • urządzenia wykonawcze (np. pompy dozujące, napędy i zawory) oraz sterujące (komputery, panele, programatory, sterowniki PLC)
  • zaawansowane oprogramowanie służące do kontrolowania, a także wizualizowania procesów przemysłowych
  • systemy łączności – głównie w postaci sieci przemysłowych oraz radiowo-modemowych i GPRS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*