Czym są clean roomy i do jakich celów się je stosuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Clean roomy są rodzajem kontrolowanego środowiska używanego do zapewnienia sterylnego, wolnego od kurzu i cząstek stałych środowiska w celu zapewnienia jakości i wydajności wrażliwego sprzętu. Czyste pomieszczenia są również wykorzystywane w przemyśle medycznym, aby zminimalizować ryzyko skażenia. Są one również wykorzystywane w przemyśle wytwórczym, elektronicznym i farmaceutycznym.

Czyste pomieszczenia różnią się wielkością od małych jednostek do dużych, które mogą pomieścić całą halę fabryczną. Duży clean room zbudowany zwykle jest w oparciu o konstrukcje modułowe, dzięki czemu można go łatwo rozbudowywać w miarę potrzeb.

Cele, jakie im przyświecają i zastosowanie

Głównym celem pomieszczeń czystych jest zapewnienie kontrolowanego środowiska dla wrażliwego sprzętu, takiego jak elektronika, farmaceutyki i instrumenty używane do badania bakterii lub wirusów. Czyste pomieszczenia powinny posiadać specjalne filtry powietrza i systemy wyciągowe, które usuwają wszystkie cząstki stałe z powietrza, zanim opuści ono pomieszczenie.

Kontrolowane środowisko jest ważne, ponieważ pomaga zapewnić, że wrażliwy sprzęt nie zostanie uszkodzony przez cząsteczki kurzu lub inne zanieczyszczenia w powietrzu, które mogłyby uszkodzić jego działanie lub nawet spowodować jego całkowitą awarię, gdyby był wystawiony na działanie wystarczająco długo bez żadnej ochrony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*