Czy posiadasz swój miernik uniwersalny? Nie? Multimetr to podstawa!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Multimetr to urządzenie, które mierzy napięcie, prąd i opór obwodu lub części. Składa się z dwóch sond, wyświetlacza i pokrętła sterującego.

Używamy go do?

Nasz kochany multimetr, czyli w skrócie; testowanie obwodów elektrycznych przed podłączeniem ich do sieci, kontrola napięcia wyjściowego w akumulatorach, czy też pomiar prądu (lub amperażu), a także napięcia i oporu.

Multimetr jest również przydatny przy sprawdzaniu elementów takich jak żarówki i bezpieczniki, ponieważ może mierzyć również opór tych elementów. Gdy przez obiekt nie płynie prąd, jego opór będzie równy zeru (lub zero omów). Jeśli jednak przez obiekt płynie prąd, jego opór wzrośnie, ponieważ przepycha się przez niego więcej elektronów niż normalnie. Oznacza to, że możesz dowiedzieć się, czy coś jest uszkodzone, sprawdzając wartość jego oporu użytkując multimetr.

Dla kogo takie cudeńko?

Multimetr jest niezbędnym narzędziem dla każdego elektronika hobbysty lub profesjonalisty, który chce przetestować swoje obwody pod kątem funkcjonalności lub rozwiązać problemy z obwodami.

Występują w dwóch podstawowych typach: analogowym i cyfrowym. Mierniki analogowe są zazwyczaj tańsze niż cyfrowe, ale wyświetlają tylko jedną liczbę, podczas gdy mierniki cyfrowe wyświetlają wiele wartości jednocześnie w formacie cyfrowym.

Najczęstszym zastosowaniem multimetru jest sprawdzenie, czy w dwóch punktach obwodu jest wystarczające napięcie (np. sprawdzenie napięcia baterii lub podłączenie do gniazdka).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*