Usługi detektywistyczne kojarzą się bardzo wielu osobom z niebezpiecznymi akcjami, w trakcie których bohater stosuje różne niezwykle zaawansowane technologicznie narzędzia. Ten obraz jest oczywiście trochę wyolbrzymiony, co nie zmienia faktu, że specjalistyczny sprzęt komputerowy i szpiegowski to podstawa w tej trudnej branży. Wyposażenie każdego detektywa obejmuje m.in. laptop, nadajniki GPS, kamery i podsłuchy. Oczywiście to jedynie przykłady, bo tych elementów jest znacznie więcej – zostaną one wymienione poniżej.
Detektyw powinien posiadać własny samochód służbowy, ponieważ pojazd ten służy mu do szybkiego przemieszczania się i bardzo dyskretnej obserwacji wszystkich podejrzanych osób. Ponadto w swojej codziennej pracy musi wykorzystywać komputer z dostępem do internetu – głównie do komunikowania się z klientami i współpracownikami oraz poszukiwania niezbędnych informacji, m.in. na temat osób zaginionych. Kolejnym wymaganym urządzeniem jest smartfon, który spełnia rolę zarówno telefonu, jak i przeglądarki internetowej. Najlepiej, jeśli jest on sparowany z laptopem.
Równie istotnym elementem jest lokalizator GPS, czyli niewielki, mobilny nadajnik niewymagający instalowania żadnych niepotrzebnych aplikacji. Przydaje się on w sytuacji, gdy trzeba szybko zlokalizować konkretny pojazd czy osobę. Nie można też zapomnieć o gadżetach podsłuchowych (takich jak choćby niewielkie pluskwy rejestrujące dźwięki w promieniu co najmniej kilku metrów), a także systemach przechwytujących rozmowy oraz SMS-y (kompatybilnych z tzw. stacjami bazowymi). Detektyw często korzysta też z minikamer nagrywających obraz w jakości HD, których rozmiar sprawia, że mogą być ukryte w wielu różnych miejscach – np. pluszowym misiu, doniczce czy wieszaku na ubrania.