Co pokazuje echo serca?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Świat medycyny pełen jest niezrozumiałych, często skomplikowanych badań. Większość, o ile nie wszystkie, mają na celu ratowanie ludzkiego zdrowia, życia oraz wykrywanie różnorodnych schorzeń. Do jednych z takich testów należy echo serca. Dziś wyjaśnimy, czym ono jest, co właściwie pokazuje i jakie problemy pomaga zdiagnozować.

Echokardiografia – podstawy

Zacznijmy od podstaw. Echo serca to jedno z podstawowych badań, jakie przeprowadza się w ramach diagnostyki kardiologicznej. Specjalistyczna aparatura zwana echokardiografem wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które wykonuje USG komór i przedsionków serca. W ten sposób pokazuję pracę narządu, co z kolei pozwala lekarzom ocenić, czy przepływ krwi jest prawidłowy oraz, czy konkretny organ jest w jak najlepszym porządku.

Echo serca jest wyjątkowo bezpieczną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Daje okazję do zbadania wielkości i szczelności przegród, dokonania morfologii osocza czy określenia prawidłowości pracy zastawek. Dzięki temu testowi można odkryć obecność wielu chorób niewidocznych na pierwszy rzut oka, np. chorobę niedokrwienną, zapalenie mięśnia sercowego lub zakrzepicę. Więcej na temat echa serca, maszyny, która dokonuje pomiarów, a także samej echokardiografii można się dowiedzieć na stronie internetowej http://klinikapoznan.pl/echo/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*