Ogrodzenie wokół domu jednorodzinnego lub innego budynku powinno podkreślać jego urodę i skutecznie chronić posesję przed złodziejami oraz dzikimi zwierzętami. Z tego względu musi być solidne, trwałe, estetycznie wykonane i dostosowane stylem do charakteru danego obiektu. Warto wybierać zwłaszcza ogrodzenia nie wymagające zaawansowanej konserwacji, a także doskonale komponujące się z otoczeniem. Dużą popularnością cieszą się wersje z metalu, w których konstrukcji istotną rolę odgrywają różne odkuwki. Mowa tutaj m.in. o pręcie ciągnionym h11, śrubach czy płaskownikach.
Istnieje wiele rodzajów ogrodzeń wykonanych z różnych materiałów, ale najczęściej stawiane są płoty drewniane, metalowe lub murowane. Te pierwsze są przeważnie tworzone z gotowych przęseł, paneli, desek, ewentualnie specjalnych bali (drewno to świerk, olsza, buk, jesion oraz sosna). Pełnią przede wszystkim rolę ozdobną i nadają się w szczególności do ogrodzenia działki wiejskiej albo leśnej. Z kolei płoty metalowe są zazwyczaj oparte na odkuwkach w postaci stalowych prętów, siatek, kształtowników i rur. Najtańsze są wersje z siatki rolkowanej, rozpinanej bezpośrednio na słupkach (drut ocynkowany). Nieco droższe są natomiast panele z cienkich prętów ocynkowanych, które są dodatkowo malowane metodą proszkową. Ich cena wynika z większej stabilności i znacznie ładniejszego wyglądu.
Zdecydowanie najbardziej kosztowną opcję stanowią ogrodzenia kute ręcznie ze stali, nierzadko fantazyjnie zdobione i robione na indywidualne zamówienie. Oprócz tego możemy się zdecydować na tzw. gabiony w postaci prostopadłościennych koszów z drutu ocynkowanego ogniowo, wypełnionych kamieniami, szkłem albo drewnem. Są modne i idealnie pasują zwłaszcza do nowoczesnych ogrodów. Ostatnim typem popularnych ogrodzeń są konstrukcje murowane – z cegieł, kamienia lub specjalnych bloczków silikatowych.