Suszenie żywności – dlaczego się to robi i jakie korzyści można odnieść

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania pokazują, że współczesny człowiek marnuje mnóstwo żywności. Okazuje się, że istnieje prosty i skuteczny sposób na utrwalanie jedzenia w warunkach domowych bez używania substancji konserwujących. Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w sprzęt przeznaczony do suszenia. Dzięki niemu można znacząco ograniczyć ilość wyrzucanej żywności.

Naturalne utrwalanie żywności

Suszenie żywności to naturalny sposób jej utrwalania znany człowiekowi od wieków. Takiej konserwacji poddawane mogą być nie tylko warzywa i owoce, ale również mięso i zioła. Przygotowywanie suszonek umożliwiają nowoczesne urządzenia nazywane dehydratorami. Jest to sprzęt elektryczny wyposażony grzałkę, tacki na żywność oraz regulator temperatury. Po uruchomieniu sprzętu dochodzi do odparowania wody znajdującej się w pożywieniu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych oraz zepsucia się jedzenia. W sprzedaży dostępne są suszarki do ziół, owoców, warzyw, grzybów, mięs, a nawet ryb. Aby w pełni wykorzystać zalety urządzenia, warto zaopatrzyć się w poradnik ujawniający tajniki skutecznego suszenia żywności.

Właściwości odżywcze suszonej żywności

Prawidłowo przeprowadzony proces suszenia sprawia, że żywność zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze. Dodatkowo po odparowaniu wody zyskuje bardziej intensywny smak. Produkty zawierające sól, stają się bardziej słone, a te zawierające cukier słodsze. Duża zawartość minerałów i witamin sprawia, że suszonki mogą być wykorzystywane jako pełnowartościowe i zdrowe przekąski między posiłkami. Zalecane są szczególnie dzieciom, ponieważ mogą skutecznie zastępować chipsy oraz słodycze dostępne w sklepach. Co istotne, suszone owoce i warzywa to tanie przekąski, których przygotowywanie nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy pokroić żywność w plasterki i umieścić ją w dehydratorze. Ceny tego rodzaju urządzeń są zróżnicowane. Najprostszy sprzęt można nabyć za około 100 zł, droższe suszarki wykorzystywane w gastronomii kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*