W sytuacji, gdy nie mamy możliwości przyłączenia się do kanalizacji zbiorczej, a nie chcemy inwestować w szambo, wówczas ciekawą alternatywą może okazać się przydomowa oczyszczalnia ścieków. Tego typu rozwiązania stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza że o środki na ich budowę można ubiegać się z Funduszy Wojewódzkich oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Najprościej rzecz ujmując, to nic innego, jak urządzenie, które ma za zadanie odprowadzać nieczystości z danego obiektu, zapewniając ich oczyszczenie oraz wprowadzenie do gruntu. Trzeba jednak pamiętać, że nadaje się wyłącznie do unieszkodliwiania ścieków socjalno-bytowych. Nie mogą do niej trafiać odpady pochodzące np. z hodowli zwierząt gospodarskich.
Na rynku można zetknąć się z następującymi typami przydomowych oczyszczalni:
– z drenażem rozsączającym, które są przeznaczone do stosowania w warunkach beztlenowych,
– z filtrem żwirowym lub piaskowym, które cechują się prostą budową i długą żywotnością,
ze złożem biologicznym, które cechują się wysoką efektywnością w redukcji zanieczyszczeń (np. oczyszczalnie SATIS FY, które są dostępne na https://centrum-sciekow.pl) .
Ponadto, coraz większym zainteresowaniem cieszą się oczyszczalnie roślinne, które do oczyszczania nieczystości wykorzystują bakterie bytujące w korzeniach roślin.
W sytuacji, gdy poszukujemy urządzenia, które będzie odprowadzać ścieki z domu zamieszkującego przez pięć, czy sześć osób, warto poczytać np. o oczyszczalniach BIO HERO. To kompaktowe zestawy o niedużych rozmiarach, które nie tylko zapewniają wysoką jakość oczyszczanej wody, ale mogą być instalowane praktycznie w każdych warunkach. Tego typu produkty są dostępne w różnych wariantach przepustowości, dlatego bez trudu można je dopasować do wielkości każdego budynku.