Wybór opału nie należy do łatwych, ponieważ jest dużo możliwości, a jednocześnie każde rozwiązanie ma szereg wad i zalet. Najlepiej wybrać źródło ciepła jeszcze przed budową domu, ale później również istnieje szansa wymiany. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym aspektom dotyczącym wyboru materiału opałowego.
Obecnie nadal drewno i węgiel kamienny to najtańsze rozwiązania, ale powinno się to zmienić w najbliższym czasie ze względu na aspekty środowiskowe. Dopłaty unijne za emisję prawdopodobnie dokonają tutaj zmian. Pallet jest tańszy niż gaz, olej czy ekogroszek. Pompa ciepła pozostaje inwestycją, która należy rozpatrywać w poszczególnych przypadkach. To inwestycja, która może się zwrócić, ale nie musi.
Niektóre rozwiązania są praktycznie bezobsługowe i to one wygrywają w tej kategorii. Pompa ciepła (zresztą wymagająca prądu do działania), pellet czy ekogroszek to zwycięzcami na tym polu. Ta druga i trzecia opcja z powodu automatycznego podajnika na paliwo i urządzenia do automatycznego tworzenia ognia w komorze spalania.
Tutaj pompa ciepła negatywnie się wyróżnia. Szczególnie w przypadku głębinowych i powierzchniowych istnieje ryzyko źle dobranego dolnego źródła. Problemem może być również sama jakość wykonania. Wszystkie inne materiały opałowe są stabilniejsze, ale w przypadku drewna i węgla może dojść ryzyko związane ze zmianami prawa.
Tutaj węgiel i drewno są najgorsze. Gaz jest nieco lepszy, ale nadal pozostawia dużo do życzenia. Pompa ciepła wykorzystuje prąd i to ekologiczne rozwiązanie, ale byłoby lepsze, gdyby prąd był pozyskiwany z innych źródeł. Pellet jest w pełni ekologiczny, gdyż powstaje głównie z odpadów z leśnictwa czy rolnictwa.
Artykuł ledwie dotyka aspektów wyboru materiału opałowego. Wydaje się, że analiza wskazuje, że to pellet jest najciekawszym rozwiązaniem. Należy wybierać jedynie sprawdzone paliwo. Szczególnie dostawcy pelletu do Rybnika i innych miast śląskich znani są z jakości i doświadczenia w branży oraz jakości opału.