Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przy wyborze źródła paliwa. Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć:
Na koszt węgla wpływa cena gazu ziemnego i ropy naftowej, na którą z kolei może wpływać wiele czynników, w tym polityka zagraniczna, wzorce pogodowe i popyt na ropę. Cena zależy również od tego, ile węgla zużywasz i skąd go kupujesz. Ważne jest również, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj węgla kupujesz.
Jakość węgla jest zwykle wyrażana w procentach zawartości węgla – im wyższa zawartość węgla, tym wyższy gatunek węgla jest uważany. Najczęściej spotykane klasy to bitumiczna (twarda) i subbitumiczna (miękka), a najniższą klasę stanowi węgiel brunatny (brązowy). Warto wiedzieć, jaki rodzaj węgla kupujemy, ponieważ wpływa to na jego wartość energetyczną, koszt i czas spalania. Na przykład, antracyt wytwarza więcej ciepła niż węgiel bitumiczny, ponieważ ma wyższą zawartość węgla, ale ma mniej BTU na kilogram niż węgiel kamienny, taki jak antracyt lub węgiel bitumiczny, taki jak bitumiczny lub subbitumiczny.
Węgiel jest paliwem na bazie węgla, które spala się z dużą ilością ciepła i wytwarza dużo popiołu. Popiół, który powstaje w wyniku spalania węgla, nazywany jest substancją lotną. Substancje lotne obejmują również gazy uwalniane podczas spalania węgla. Gazy te mogą powodować zanieczyszczenia i przyczyniać się do powstawania kwaśnych deszczy. Ilość substancji lotnych obecnych w danej partii węgla różni się w zależności od tego, gdzie został wydobyty, jak został wydobyty, a nawet w jakiej porze roku.