Kiedy najlepiej pojechać w polskie góry?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym pięknym kraju nie brakuje gór – mamy zarówno takie o łagodnych szczytach i szlakach (np. Sudety lub Beskidy), jak i całkiem wysokie, czyli m.in. Tatry oraz Bieszczady. Nie dziwi zatem fakt, że od wielu lat bardzo prężnie rozwija się turystyka górska. Jednym z głównych przejawów tego zjawiska są często rezerwowane apartamenty w Zakopanem i innych większych czy nawet mniejszych miejscowościach. 

Każda pora roku jest dobra

Dla wielu osób optymalnym czasem na wizytę w polskich górach jest lato, ponieważ korzystna pogoda sprzyja uprawianiu trekkingu i cieszeniu się wspaniałymi widokami. Poza tym nie trzeba wówczas zabierać ze sobą ciepłych, ciężkich ubrań, które utrudniają przemieszczanie się po szlakach. Optymalne miesiące to lipiec oraz sierpień, gdy dni są najdłuższe, a słońce świeci od rana do wieczora. Jednocześnie trzeba się jednak liczyć z dużą liczbą turystów oraz okazjonalnymi burzami, co dla niektórych może się okazać dosyć problematyczne. Takie osoby powinny raczej odwiedzać góry w czerwcu, bo obłożenie szlaków jest w miarę spokojne, a warunki atmosferyczne wystarczająco przyjemne.

Dobrym okresem jest również przełom września i października. Z kolei miłośnicy sportów zimowych (narciarstwa, snowboardu itp.) koniecznie muszą wybrać się w Tatry, Bieszczady lub Beskidy w listopadzie, grudniu albo styczniu. Na stokach zalega bowiem warstwa naturalnego śniegu, po którym można do woli szusować na nartach czy desce, a także funkcjonują liczne wyciągi. W tym przypadku jedynym utrudnieniem jest niedostępność szlaków położonych powyżej schronisk i konieczność taszczenia ze sobą ciężkiego sprzętu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*