Jakie właściwości ma smar i do czego jest on stosowany?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Smar to śliski, lepki płyn, który składa się z mieszaniny materiałów organicznych. Jest ogólnie stosowany jako środek smarny, co czyni go użytecznym w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym i wielu innych branżach.

Smar i jego charakterystyka

Smar składa się z trzech części: oleju i wody, wraz z cząstkami stałymi zwanymi „drobinami”. Olej i woda są nierozpuszczalne w sobie, natomiast drobiny pozostają zawieszone w fazie ciekłej.

Istnieje wiele różnych rodzajów dostępnych smarów, o różnych właściwościach w zależności od ich składu. Najpopularniejsze typy to smar z mydła litowego czy takie substancje jak smar miedziany. Smary te mają wysoką temperaturę krzepnięcia (temperatura, w której zaczynają gęstnieć), dzięki czemu nadają się do stosowania w ekstremalnych temperaturach, takich jak zimny klimat lub gorące środowiska, w których silniki pracują przez cały dzień.

Smar jest zwykle nakładany na powierzchnię części, która ma być smarowana, ręcznie lub za pomocą smarownicy. Celem nakładania smaru na część jest utrzymanie jej przed zbyt szybkim zużyciem z powodu tarcia lub innych czynników powodujących zużycie części.

Powszechne zastosowania smaru

a) Jako smar do ruchomych części w maszynach takich jak silniki, pompy i inne urządzenia mechaniczne.

b) Do ochrony sprzętu, który może być narażony na działanie wody, takiego jak łodzie lub mosty

c) Do ochrony przed rdzewieniem powierzchni metalowych, takich jak metalowe rury lub przekładnie, przy użyciu rodzaju smaru zwanego „inhibitorem korozji”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*