Jakich dokumentów potrzebujesz przy oddawaniu samochodu na złom?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z zalecanych rozwiązań w przypadku posiadania samochodu powypadkowego, nienadającego się do dalszej eksploatacji, jest oddanie go na złom. Najlepiej zrobić to w certyfikowanej Stacji Demontażu Pojazdów, bo dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione. Przykładem takiej firmy jest Auto Kurek z Radziejowa. W niniejszym artykule zostaną wymienione wszystkie dokumenty, jakie są wymagane do okazania przed zezłomowaniem samochodu.

Dowód rejestracyjny to nie wszystko

Wybierając się ze starym lub powypadkowym autem na złomowisko, zabierzmy ze sobą przede wszystkim dokument potwierdzający naszą tożsamość. Najlepszy będzie oczywiście dowód osobisty, ale w razie jego braku wystarczy prawo jazdy albo ważny paszport. Oprócz tego niezbędny okaże się dowód rejestracyjny pojazdu i jego karta. W przypadku zatrzymania dowodu przez policję musimy udać się do stosownego Wydziału Komunikacji w celu uzyskania specjalnego zaświadczenia, ewentualnie kserokopii dokumentu.

Osoba nie będąca właścicielem auta, powinna ponadto przynieść ze sobą upoważnienie od realnego właściciela, ponieważ w przeciwnym razie żadna profesjonalna firma oferująca złomowanie pojazdów nie zgodzi się na wykonanie usługi (dotyczy to w szczególności maszyn firmowych). Jeśli zaś otrzymaliśmy auto w spadku od krewnego, wówczas dokumentem potwierdzającym jego własność jest odpowiedni wyrok sądu. Posiadając wszystkie wymienione papiery, bez żadnego problemu raz na zawsze pozbędziemy się niechcianego samochodu, a na dodatek otrzymamy drobną zapłatę (maksymalnie 0,40 gr za 1 kg masy).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*