Jak zorganizować czas wolny swojego dziecka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawa z dzieckiem ma duży wpływ na jego rozwój, dlatego tak ważne jest wsparcie dorosłych w tej kwestii. Długie, jesienne wieczory to idealny moment, aby spędzić ze sobą czas i znaleźć sposób na nudę. Możliwości organizacji wolnych chwil Twojego dziecka mogą być tanie, bezpieczne, a przede wszystkim – dające mnóstwo zabawy.

KREATYWNY CZAS Z TWOIM DZIECKIEM

1. Zabawa masą solną

Zbliża się okres świąteczny, a wyroby z masy solnej to świetny pomysł na bożonarodzeniowe upominki oraz ozdoby. Do jej przygotowania wystarczą trzy składniki: mąka, sól i woda (zupełnie bezpieczne, dzięki czemu ograniczamy kontakt malucha z chemicznymi składnikami). Pomocne mogą okazać się także foremki na pierniczki, aby móc wytworzyć z masy figurki do powieszenia na choince. Wyroby można przyozdobić – malując je farbami, nakładając brokat, czy kolorowy spray.

2. Piankolina

Integracja sensoryczna – poznawanie świata przez wiele zmysłów jest niezwykle ważnym etapem w rozwoju człowieka. Masę możesz wykonać w kilka minut, dzięki składnikom, które na pewno znajdują się w Twoim domu: potrzebujesz mąki ziemniaczanej, pianki do golenia oraz bezbarwnego płynu do mycia naczyń. Puszysta piankolina to świetny sposób na zabawę przez długie godziny. W celu urozmaicenia rozrywki – możesz dodać do niej odrobinę składników koloryzujących, albo brokatu.

3. Rosnące farby

Jeśli kredki ołówkowe, pastelowe, czy plastelina znudziły się Twojemu dziecku – czas na odskocznię: rosnące farby. Efekt 3D na obrazku swojej pociechy, możesz uzyskać w kilka minut, używając do tego bezpiecznych, naturalnych składników. Wystarczy, że połączysz ze sobą sól, mąkę, wodę oraz dodasz barwnik – farby. Ważne, aby farby plakatowe zapewniały świetne krycie, przyczepność (bardzo ważną w tym zadaniu) i, co najważniejsze były wykonane z naturalnych, nietoksycznych składników, o czym świadczą choćby takie produkty jak https://www.ebiuromax.pl/farby-plakatowe-szkolne-12-kolorow-20-ml-otocki.htmlNajpierw wylejcie masę, następnie pomalujcie ją w dowolny sposób, na wybrany kolor – niech poniesie Was wyobraźnia, a na koniec – włóż obraz do kuchenki mikrofalowej i piec przez 30 sekund lub do piekarnika w 180 stopniach na 1-2 minuty. I GOTOWE!

4. Skojarzenia

Nie potrzebujesz do niej zupełnie nic, a sprawia, że wyobraźnia i kreatywność Twojego dziecka się rozwija. Wystarczy, że powiesz dowolne słowo, a maluch będzie opowiadać, z czym mu się kojarzy. Możesz w ten sposób nauczyć go także nowych słów, czy wyrażeń, dzięki czemu wzbogacisz zasób jego słownictwa.

5. Rozpoznawanie faktur

Jeżeli Twój maluszek, dopiero poznaje świat – jest to dobry pomysł na spędzenie z nim czasu, zabawienie go oraz nauczenie nowych rzeczy. Wystarczy, że przedstawisz mu różne przedmioty i materiały: aksamit, papier ścierny, gąbka, plusz, welur i nie tylko. Dziecko dotykając tych przedmiotów pozna różne rodzaje faktur, a Ty – nauczysz rozpoznawania go elementów o strukturze, np. śliskiej, miłej, szorstkiej, falistej, chropowatej. Aby wraz z dzieckiem zwalczyć nudę – wystarczy trochę chęci, wolny czas i kilka składników, które znajdziesz między innymi w kuchni. Powyższe sposoby sprawdzą się świetnie, kiedy spędzasz czas z dzieckiem w domowym zaciszu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*