Jak przygotować jacht do żeglugi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od odpowiedniego przygotowania naszego jachtu do żeglugi w ogromnym stopniu zależy to, czy przebiegnie ona przyjemnie oraz bezproblemowo. O jakich kwestiach na pewno podczas takich przygotowań nie możemy zapomnieć?

Mycie i uszczelnianie

Pierwszą kwestią na jaką musimy zwrócić uwagę jest sprawdzenie tego, czy wszystkie iluminatory, jak np. bulaj oraz luki są szczelne. Najlepiej zabrać się do tego jednak po solidnym myciu jachtu — przeprowadzenie go przed rozpoczęciem przygotowań znacznie ułatwia wyłapanie wszelkich usterek i nieprawidłowości. Po sprawdzeniu szczelności należy koniecznie zorientować się, czy któryś z elementów okucia (np. kabestany, relingi czy stopery) się nie rusza. W przypadku napotkania poluzowanych elementów najbezpieczniej dokręcić je uprzednio rozkręcając i dokładnie czyszcząc.

Test instalacji

W ramach kolejnego etapu prac przygotowawczych należy dokładnie sprawdzić instalację paliwową oraz wodną. W przypadku tej pierwszej warto poszukać przecieków paliwa oraz upewnić się co do jego jakości po ostatnim użytkowaniu. Z kolei przy okazji sprawdzania instalacji wodnej dobrze jest dokonać dezynfekcji (szczególnie, jeżeli np. z kranu dobywają się nieprzyjemne wonie). Nie można także zapomnieć o przeglądzie elektryki — zwłaszcza, gdy to pierwsza żegluga po zimie, która komponenty elektryczne ma szczególnie destrukcyjny wpływ.

Wymiana starego na nowe

Szykując jacht nie należy pominąć przeglądów lin i żagli. Jeżeli widać, że są zużyte i przetarte, najlepiej jest po prostu je wymienić. To samo podejście najrozsądniej jest zastosować w przypadku najbardziej niezbędnego wyposażenia jachtu, takiego jak kamizelki ratunkowe, które dostępne jest w sklepach takich jak https://www.szopeneria.pl/pl/c/Kamizelki-ratunkowe/531. Wreszcie, dobrze jest także zaplanować solidne wietrzenie jachtu, zwłaszcza gdy spędził dłuższy czas nieużywany. To sprawdzony sposób na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się grzybów czy pleśni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*